Návrh VZN č. 1/2015
Všeobecne záväzné nariadenie
|
|
o zneškodňovaní odpadových vôd zo žúmp a ich evidencii
Obecné zastupiteľstvo v Detvianskej Hute podľa § 6 ods. 1 zákona SNR č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov, podľa zákona č. 442/2002 Z. z. o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách a o zmene a doplnení zákona č. 276/2001 Z. z. o regulácii v sieťových odvetviach v znení neskorších predpisov, v súlade s Vyhláškou Ministerstva životného prostredia SR č. 532/2002 Z. z. a zákonom 364/2004 Z. z. o vodách a o zmene zákona SNR č.372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov ( ďalej len ,,zákon“) sa uznieslo na nasledovnom všeobecnom záväznom nariadení o zneškodňovaní odpadových vôd zo žúmp a ich evidencii:
§ 1
Účel nariadenia
Toto všeobecne záväzné nariadenie obce Detvianska Huta (ďalej len „nariadenie“) upravuje podmienky zneškodňovania odpadových vôd, výstavby, prevádzky a evidencie domových žúmp, zneškodňovania obsahu žúmp so zreteľom na ochranu prírody, ochranu zdravia obyvateľov s následným zabezpečením verejného poriadku.
§ 2
Vymedzenie základných pojmov
- Odpadová voda – je použitá voda v obytných, výrobných, poľnohospodárskych, zdravotníckych, výrobných a iných stavbách a zariadeniach alebo v dopravných prostriedkoch, pokiaľ sa po jej použití zmení jej kvalita (zloženie, teplota). Sem patrí aj priesaková voda zo skládok odpadov a odkalísk.
- Splašková voda – je použitá voda, ktorá pochádza z ľudských obydlí a služieb, predovšetkým z ľudského metabolizmu a činností z domácnosti, z kúpeľní, zo stravovacích zariadení a iných podobných zariadení a nie je hromadená v žumpách. Splaškami sa nazývajú tekuté odpady produkované činnosťami v domácnosti a majú dve hlavné zložky:
- šedú – kúpanie, sprchovanie, umývanie, na pranie odevov a umývanie podláh,
- čiernu – odpadová voda zo záchodov a kuchynských výleviek.
- Priemyselná odpadová voda – voda z výrobných činností, priemyslu, služieb živností, ktorá má iný charakter ako splašková odpadová voda a voda z povrchového odtoku.
- Komunálna odpadová voda – voda zo sídelných útvarov, ktorá obsahuje prevažne splaškovú odpadovú vodu, môže obsahovať aj vodu priemyselnú, a v prípade jednotnej stokovej siete aj vodu z povrchového odtoku.
- Povrchová voda – voda z atmosférických zrážok odvádzaná verejnou kanalizáciou.
- Verejná kanalizácia – samostatný súbor prevádzkových objektov a zariadení, ktorý slúži k verejnej potrebe, odvádzaniu odpadových vôd. Umožňuje odvádzanie a spravidla aj následné čistenie odpadových vôd.
- Žumpa - zakrytá podzemná vodotesná nádrž bez odtoku s monitorovacím zariadením, vybudovaná za účelom akumulácie splaškových vôd z domácností s možnosťou kontroly jej nepriepustnosti.
§ 3
Zneškodnenie odpadových vôd
- Pôvodca odpadových vôd zodpovedá za nakladanie s odpadovými vodami. Je jeho povinnosťou ich vznik obmedzovať podľa zákona[1].
- Vlastník nehnuteľnosti, kde vznikajú odpadové vody, je povinný pri ich zneškodňovaní dodržiavať zákonom stanovené právne predpisy.
- Pri nakladaní s odpadovými vodami je povinná každá osoba chrániť životné prostredie ako aj zdravie obyvateľov.
- Vlastník nehnuteľnosti na ktorej vznikajú odpadové vody je povinný :
- pripojiť nehnuteľnosť na žumpu, prevádzkovanú vlastnou starostlivosťou
- pri napojení na žumpu vyhotoviť prevádzkový poriadok a riadne dodržiavať jeho ustanovenia,
- uzatvoriť zmluvu s oprávnenou osobou na odvoz a likvidáciu odpadových vôd.
- pripojiť nehnuteľnosť na domovú čističku odpadových vôd (ďalej len ČOV) a zabezpečiť jej prevádzku v zmysle platných právnych predpisov
§ 4
Stavebné podmienky na budovanie žumpy
- Žumpu je možné vybudovať tam, kde nie je možné odpadové vody odvádzať do verejnej kanalizácie.
- Žumpa musí byť umiestnená na nehnuteľnosti tak, aby bola prístupná na vyprázdňovanie, tiež tak, aby umožnila výhľadové napojenie stavby na verejnú kanalizáciu(ust.§11 ods. 2 a 3 vyhl. MŽP SR č. 532/2002 Z.z. [2].
- Vlastník nehnuteľnosti je povinný požiadať obec Detviansku Hutu ( ďalej len ,,obec“) – vecne príslušné oddelenie (Spoločný úrad, oddelenie životného prostredia MsÚ Hriňová), o vyjadrenie k stavbe žumpy z hľadiska vplyvu na životné prostredie a to aj v prípade, že žumpa je súčasťou projektovej dokumentácie predloženej do konania o vydanie stavebného povolenia.
- Rovnakú povinnosť má aj majiteľ už používanej žumpy, ak táto nemá vyjadrenie vecne príslušného oddelenia musí požiadať o dodatočné vyjadrenie, k čomu doloží zjednodušenú dokumentáciu preukazujúcu užitočný objem žumpy a jej technickú vybavenosť.
- Stavba žumpy musí zodpovedať technickým normám a príslušným právnym predpisom.
- Umiestnenie žumpy musí byť v súlade s normami STN 75 5115 a STN 75 6081.
- Žumpa musí byť vodotesná, na dne s priehlbňou so skloneným dnom, aby bolo možné jej úplné vyčerpanie.
- Vo vzdialenosti max. 500 mm od okraja steny žumpy má byť osadená zvislá monitorovacia rúra o priemere 150 - 200 mm uložená do štrkového lôžka 300 mm pod dolnou hranou základovej dosky žumpy. Spodná časť je perforovaná v rozsahu 500 mm. Nad terénom je monitorovacia rúra opatrená odnímateľným vekom.
- Do žumpy nie je možné odvádzať zrážkové vody2.
- Stavebník je povinný ku kolaudácii predložiť doklad o skúške vodotesnosti žumpy vypracovaný osobou alebo organizáciou oprávnenou vykonávať skúšky vodotesnosti žúmp.
§ 5
Prevádzkové požiadavky na žumpy
- Prevádzkovateľ žumpy je povinný vybudovať a prevádzkovať žumpu tak, aby nedochádzalo k úniku odpadovej vody do pôdy a podložia s jej následným priesakom do spodných vôd. Prevádzkovaním žumpy je povinný:
a) chrániť životné prostredie, ako aj zdravie obyvateľov,
b) vypracovať prevádzkový poriadok žumpy ( podľa prílohy č. 2) a riadne ho plniť,
c) viesť prevádzkovú knihu plnenia žumpy s intervalom kontroly a zápisu 1x za tri
mesiace
- Prevádzkovateľ žumpy je povinný vyprázdňovať žumpu na vlastné náklady firmou oprávnenou na túto činnosť a to v intervale primeranom ku kapacite žumpy.
- Prevádzkovateľ je povinný na požiadanie predložiť, doklad o legálnom vyprázdňovaní žumpy s kópiou faktúry o likvidácii odpadových vôd zo žumpy. Táto povinnosť platí pre všetkých majiteľov žúmp.
- Prevádzkovateľ je povinný doklady o zneškodnení odpadových vôd uchovávať po dobu 5 rokov.
- Prevádzkovateľ je povinný v prípadoch odôvodneného podozrenia z úniku odpadových vôd, tiež pri zistení znečistenia vôd, zabezpečiť vykonanie skúšky vodotesnosti žumpy. Túto povinnosť mu môže nariadiť v záujme ochrany životného prostredia aj obec.
§ 6
Vyprázdňovanie obsahu žumpy
- Prevádzkovateľ žumpy je povinný zneškodňovať odpadové vody len prostredníctvom osoby a firmy oprávnenej na zneškodňovanie odpadových vôd.
- Zakazuje sa vypúšťať žumpy do povrchových a podzemných vôd[3].
§ 7
Zodpovednosť za porušenie povinností
- Orgán štátnej vodnej správy uloží pokutu právnickej osobe alebo fyzickej osobe podnikateľovi, ktorá koná v rozpore so zákonom[4].
- Za porušenie povinností na úseku stavebného poriadku orgány štátnej vodnej správy ukladajú pokuty podľa osobitných predpisov.
- Priestupku na úseku ochrany vôd sa dopustí ten,
- odoberá povrchové vody alebo podzemné vody alebo vypúšťa odpadové vody do povrchových vôd alebo do podzemných vôd bez povolenia orgánu štátnej vodnej správy alebo v rozpore s ním (§ 21 ods. 1 písm. a) prvý bod a písm. b) prvý bod a písm. c)) vodného zákona
- umýva motorové vozidlá a mechanizmy v povrchových vodách alebo v odkrytých
podzemných vodách, alebo na miestach, z ktorých by uniknuté pohonné látky mohli
vniknúť do povrchových vôd alebo do podzemných vôd (§ 39 ods. 10).
c) kto neumožní vykonať kontrolu žumpy.
- Priestupkom proti poriadku v správe podľa § 46 zákona č.372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov je aj porušenie povinností ustanovených v tomto nariadení.
( § 4, § 5, § 6)
- Kontrolu dodržiavania ustanovení tohto nariadenia sú oprávnené vykonávať orgány štátnej vodnej správy a poverení zamestnanci obce.
- Za priestupok podľa § 3
- odst. 1 - 3 možno uložiť pokutu do výšky 66,38 Eura,
- odst. 4 a) a b) sa udeľuje pokuta 33 Eur.
- Ak nepovoleným vypúšťaním odpadových vôd alebo nedovoleným zaobchádzaním so škodlivými látkami a obzvlášť škodlivými látkami dôjde k mimoriadnemu zhoršeniu vôd, pokutu možno uložiť až do výšky 165 969,59 Eura.
- Pri opakovanom porušení tohto nariadenia, mestská časť ako výkonný orgán štátnej správy bude riešiť priestupok podľa osobitného zákona[5].
- Priestupky podľa
- odseku 3 a 4 prejednáva obec
- odseku 3 písm. a) prejednáva obvodný úrad životného prostredia.
- Na priestupky a na ich prejednávanie sa vzťahujú všeobecné predpisy o priestupkoch.
§ 8
Sankcie
- Starosta obce môže uložiť pokutu právnickej osobe alebo fyzickej osobe oprávnenej na podnikanie za porušenie ustanovení tohto nariadenia podľa zákona do výšky 6 638 Eur.
- Fyzickej osobe, prevádzkovateľovi žumpy môže byť uložená pokuta v priestupkovom konaní podľa zákona.
§ 9
Účinnosť
Zmeny a doplnky tohto VZN sú možné po schválení Obecným zastupiteľstvom v Detvianskej Hute.
Toto VZN bolo prerokované Obecným zastupiteľstvom v Detvianskej Hute na zasadnutí dňa ..............2015 a schválené uznesením č. /OZ/2015.
Toto nariadenie nadobúda účinnosť 15 dňom od vyvesenia na úradnej tabuli obce.
Jana Hrončeková
Starostka obce
Toto VZN bolo vyhlásené vyvesením na úradnej tabuli obce Detvianska Huta a na internetovej stránke obce www.detvianskahuta.sk dňa 2015
Príloha č. 1 k VZN č. 1/2015
V Z O R
PREVÁDZKOVÝ PORIADOK
PRE PREVÁDZKU A ÚDRŽBU
ŽUMPY
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––
EVIDENČNÝ LIST č.
––––––––––––––––––––––––––-––––––––––-
V Detvianskej Hute